Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

82α ΑΡΚΑΔΙΑ 2022

82α ΑΡΚΑΔΙΑ 2022 - Ρέθυμνο Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

Την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 διεξήχθησαν στο Ρέθυμνο τα 82α Αρκάδια, τα οποία διεξάγονται από το 1930, και είναι στο πλαίσιο της επετείου από το Ολοκαύτωμα του Αρκαδίου, σαν σήμερα, 8 Νοεμβρίου, του 1866.

Οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία σημείωσαν τα 82α Αρκάδια. Η ιστορική διοργάνωση, που είναι αφιερωμένη στη μνήμη των νεκρών της Αρκαδικής Εθελοθυσίας,  πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 στο Ρέθυμνο, με την συμμετοχή 300 δρομέων οι οποίοι έτρεξαν στον κλασικό  και ιστορικό ημιμαραθώνιο «Αρκάδιο Δρόμο» των 22,4 χλμ.

Επίσης, συμμετείχαν 300 άτομα στο αγώνισμα 6000μ. 50 άτομα στο δυναμικό βάδισμα  και 500 μαθητές δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων.

Όπως κάθε χρόνο, επίκεντρο των εκδηλώσεων ήταν  η Ι.Μ. Αρκαδίου όπου δόθηκε η εκκίνηση των αθλητών, οι οποίοι τερμάτισαν στο Δημοτικό Στάδιο Ρεθύμνου, το γήπεδο «Σοχώρας», στην Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου.

Στον Αρκάδιο Δρόμο, απόστασης 22,5 χλμ., έλαβαν μέρος 148 δρομείς. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής «έριξε» τρεις δυνατές μπόρες, όμως στον τερματισμό οι δρομείς τερμάτισαν με ήλιο!

Οι κάτοικοι των χωριών από όπου πέρασε ο αγώνας, Αμνατος, Κυριάννα, Μέση, Πηγή, Αδελε, χειροκρότησαν τους αθλητές, σε κάποιες περιπτώσεις μέσα στη βροχή.

Στον κατηφορικό για 15 χλμ. και ευθεία για τα υπόλοιπα 7,5 χλμ. αγώνα, πρώτος τερμάτισε ο Μανώλης Συλλιγνάκης (1:24:08). Δεύτερος ήταν ο Περουβιανός Αντρές Σκόλο (1:25:14) και τρίτος ο Γιάννης Οικονομάκης (1:27:34).

Στις γυναίκες πρώτευσε η Ευαγγελία Βλαχάκη (1:40:57) και ακολούθησαν οι Ειρήνη Φουρναράκη (1:41:32) και Καρολίνα Σαλάσα (1:42:53).

Εκτός από τον ιστορικό Αρκάδιο Δρόμο διεξήχθησαν επίσης τα αγωνίσματα Κρητικό Βόλι και αγώνες πατινιών. Την ίδια μέρα διεξήχθη και ο αγώνας 6 χλμ., με τη συμμετοχή 199 δρομέων, το δυναμικό βάδισμα 6 χλμ. (16 συμμετοχές), το Κρητικό Βόλι, αλλά και αγώνες για παιδιά.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (Οι πρώτοι τρεις σε κάθε αγώνισμα)